Maj mesec matematike

U okviru manifestacije Maj, mesec matematike koja se organizuje u saradnji sa Centrom za promociju nauke Beograd, 15.maja je u Naučnom klubu Užice održana radionica Sferna trigonometrija (Kako najkraće (ići) na Zemlji (i Nebu)?!), autora Jovana Vasiljevića. Radionici su prisustvovali učenici prvog i trećeg razreda Užičke gimnazije sa profesorom matematike Dejanom Cvijetićem.
Izlaganje je obuhvatalo osnovne osobine trouglova na sferi kao i uvod u sfernu trigonometriju. Na kraju je dat prikaz praktične primene u astronomiji. Deo predavanja je bio osvrt na ravansku trigonometriju, dok je završna reč bila ukazivanje na vrste geometrija. Napravljena je i paralela sa osnovnim teoremama trigonometrije u ravni. Na kraju radionice učenici su postavljali mnoštvo pitanja autoru radionice.

KORISNI DOKUMENTI
Audio knjiga uradjena u okviru Etwinning projekta ' Gothic story collaborative writing'
Audio knjiga uradjena u okviru Etwinning projekta ' Gothic story collaborative writing'
Strip Anje Rosić II6 uradjen u okviru eTwinning projekta 'Gothic story collaborative writing'
E-knjiga Petra Popovića Ir uradjena u okviru eTwinning projekta 'Gothic story collaborative writing'
Priča sa ilustracijama Bojane Golubović I4 uradjena u okviru eTwinning projekta 'Gothic story collaborative writing'
Strip Bogdana Cvetinovića II5 uradjen u okviru eTwinning projekta 'Gothic storz collaborative writing' projekta
Literarni konkurs „Kikini dani”

Manifestacija „Kikini dani” ove godine organizovana je po 10. put, a ustanovljena je u znak sećanja na Tijanu Petrović Kiku, aktivistkinju Udruženja i borca za stvaranje izjednačenih mogućnosti, unapređenje položaja osoba sa invaliditetom i njihovu inkluziju. Ova jubilarna manifestacija održana je u subotu 18. marta 2023. godine u Narodnom pozorištu u 17 časova.
Žiri literarnog konkursa istakao je da je ove godine bilo mnogo više radova iz svih škola zlatiborskog okruga ...(opširnije)

 
Sećanje na pogrom na Kosovu

Prigodnim tekstom koji se čitao u školi podsetili smo se na nemile događaje iz naše istorije i obeležili sećanje na pogrom na Kosovu koji se desio 2004. godine. Mart je koban mesec za srpsko stanovištvo na Kosovu. Pre 42 godine 16. marta albanski ekstremisti su zapalili Pećku patrijaršiju, a danas, 17. marta 2023. godine navršava se 19 godina od antisrpskog pogroma na Kosovu i Metohiji. Profesorka istorije Snežana Nedeljković istakla ...(opširnije)