Da li stara poslovica: „Progovori pa ću ti reći ko si „važi i dalje i koliko mlade generacije obraćaju pažnju na nju, da li čitaju lektiru na letnjem raspustu, da li je savremeno dopisivanje SMS-porukama uništilo savremeni srpski jezik govorila je profesorka Biljana Grujičić za užičke „Vesti“ i prenosimo deo intervjua.
-Evidentan je izostanak čitanja beletristike kod mlađe populacije. Školski program lektire dugo nije revidiran, tako da su izmene koje se sporadično pojavljuju uglavnom kozmetičke prirode. Lektira u maloj meri prati stvarni život i interesovanja mladog čoveka. Tematika preporučene literature vrlo je udaljena od onoga što mlade zanima.
-Zbog čega je došlo do takvog negativnog stava prema čitanju, da li je za to kriv samo školski program?
-Naravno da ne, profesori u školama su pravi mađioničari i oni se svojski trude da mlade zainteresuju za čitanje, koriste najrazličitije metodičke tehnike, organizuju pozorišne predstave, radionice, čitalačke klubove. Međutim, u današnje vreme svi žele nešto što je instant, brza senzacija, brzo uživanje, brzo rešenje. To, naravno, književnosti ne ostavlja dovoljno prostora, a o razvijanju nekih trajnih vrednosti i da ne govorimo, poput bolje pismenosti, načina izražavanja, bogaćenja rečnika i hajde, zašto ne i nekih društvenih i socioloških zaključaka. - kaže profesorka Grujičić
-Možemo li šta učiniti učenike okrenemo, ili vratimo čitanju, ili je knjiga izgubila bitku sa drugim medijima?
-Kako god konzumirali književnost, zavaljeni u omiljenoj fotelji ili, sa elektronskog čitača, trajne vrednosti koje čitanje donosi su nezamenjive. Izloženost previše brzim senzacijama, poput video i kompjuterskih igrica dovodi do otuđenosti među mladima. Uostalom i mediji mogu dosta doprineti popularizaciji književnosti, ali svakako tome ne doprinose izdavačke kuće koje objavljuju skraćena i prepričana izdanja književnih klasika. Književnost nudi i funkcionalna znanja, u osvajanju novih poslovnih sfera morate se dobro služiti primarnim komunikacionim sistemom - jezikom i imati razvijen rečnički fond. - naglasila je profesorka Grujičić.
Imali smo čast da u našoj školi 20. marta ugostimo Birgit Šojrer, koordinatorku DSD projekta tj. ispita za nemački jezik. Danas je održan usmeni deo ovog ispita, a pismeni je bio 9. marta 2023. godine. U okviru DSD projekta nalazi se 25 škola u kojima se uči nemački jezik, a polaganjem ovog ispita učenici dostižu visok funkcionalni nivo učenja drugog stranog jezika. Naša škola je u ovom projektu još od ...(opširnije)
U ponedeljak, 20. marta 2023. godine počeo je tradicionalni memorijani turnir u malom fudbalu „Ljubomir Ljube Obrenović”. Turnir se održava u znak sećanja na bivšeg učenika Ljubomira Obrenovića, a pod pokroviteljstvom porodice Obrenović koja već godinama za najbolje učesnike turnira obezbeđuje prigodne poklone. U organizaciju turnira su uključeni učenici naše škole, aktiv profesora fizičkog vaspitanja, profesorka fizike Snežana Jevđović i bliski prijatelji porodice Obrenović. Učesnicima želimo puno uspeha tokom takmičenja ...(opširnije)