piše: Boris Tanović urednik
Novinari našeg školskog lista ,,Gimnazijalac’’ i Istorijsko sokače obišli su danas tekovine Emira Kusturice. Po veoma hladnom vremenu, na granici izmedju pozitivne i negativne temperature, grupa od pedesetak užičkih entuzijazista na čelu sa profesorkom književnosti Biljom Grujičić i istorije Jadrankom Papić krenula je put Mokre Gore i Višegrada.
Prva stanica je Drvengrad. Prošetavši ulicama Ive Andrića, Novaka Đokovića i Federika Felinija đaci su polako skupljali energiju za svoj konačni cilj - obilazak Andrićgrada i divljenje višegradskoj ćupriji. Posle rutinsko pređene granice, nazirali su se putevi naše lepe Srpske. U srednjevekovnom manastiru Dobrunu, tik uz Rzav, pomolili smo se za srećan put, čuli predavanje o padu srednjevekovnog grada Dobruna pod tursku vlast i o ktitorima manastira županu Pribilu i njegovim sinovima. U manastirskom kompleksu je i muzej u kome su sačuvani dragoceni predmeti, uniforme i oružje iz Prvog srpskog ustanka.
I ta čuvena varoš iz Andrićevog romana pojavila se pred očima nestrpljivih putnika. Trebalo je obići Andrićgrad i šetati uz Drinu.
Ljubazni vodič nam je znalački objašnjavao svaki kutak minigrada posvećenog našem nobelovcu. Inače, Andrić jedini od svih nobelovaca ima svoj grad. Kusturica je na neobičan način predstavio život pokraj Drine kroz vekove. Hronološki. Smenjivale su se građevine i skulpture u najpre vizantijskom, turskom, austrijskom i naposletku srpskom stilu, najznačajnijem za život Višegrađana i većine stanovnika Srpske. Spomenik Njegošev i Andrićev je sevao od bliceva posetilaca, a na samom obodu Andrićgrada je i Crkva Svetog cara Lazara i kosovskih mučenika. Srpstvo, a i čojstvo i junaštvo izbijalo je iz grudi pri pomisli ko su nam sve bili preci. Po obilasku, ručak je bio neminovan. Ćevape nisu propustili ni najbrižniji za svoju liniju i zdravlje. A ko li bi tek odoleo tulumbama i baklavama, kao poslastici pred povratak? Tako punih stomaka, šetnja pokraj reke koja samo fiktivno razdvaja srpske svetove, nije predstavljala nikome proble
m. Na veliku žalost svih prisutnih, ćuprija je bila onemogućena za šetnju. Tu su se pripadnice lepšeg pola slikavale. Čak i na sveti dan (nedelju) radili su se radovi na svim delovima mosta. Nismo imali priliku da direktno osetimo i oslušnemo mirise i razgovore momaka i devojaka koji su kroz vekove, jelte provodili svoje bezbrižne živote iznad bistre vode, kao što reče veliki Srbin u tek obrađenom nam umetničkom ostvarenju na časovima lepe umetnosti. Zato smo poželeli novi dolazak ovde. Kad most bude spreman da primi velike poštovaoce Ive Andrića i njegovog neprevaziđenog značaja za svetsku književnost. Iako uskraćeni šetnjom preko mosta, učenici nisu žalili. Nemoguće je dobiti sve za tako kratko vreme. A pored posete Andrićgradu, sve ostaje u senci. Inspirativni Kusturičin projekat ostavio je utisak na sve prisutne gimnazijalce. Ovakve ekskurzije su poučne i zanimljive za sve naraštaje, a profesorka Bilja svojim entuzijastičkim i planovima za budućnost podstiče nas da više čitamo i znamo o svim krajevima domovine, kad budemo prezentovali svoju Gimnaziju gde god daodemo.
Ovog izleta ne bi bilo bez Amigo tursa, koji se potrudio da ugreje učenike ujutro i da im bude prevozno sredstvo celoga dana, kao i bez Emilije Moljević, učenice III1 koja se potrudila da drugare upozna bliže sa svojom, kako ona kaže ,,prapostojbinom’’. Vođa puta Vladana, daleko poznatija po svom pseudonimu ,,Buba’’ saopštavala nam je informacije koje ni najupućeniji nisu ni znali. Ukratko, izlet za pamćenje, a sve avanturiste i ljubitelje pera i hartije, uredništvo ,,Gimnazijalca’’ poziva na druženje. Do sledećeg izleta za prepričavanje, kakav je ovaj sigurno bio, veliki novinarski pozdrav!
Na Takmičenju u besedništvu koje je po 8. put održano u organizaciji Osnovne škole „Aleksa Dejović” i Narodne biblioteke, učenica naše škole Jana Vukotić I1, osvojila je 2. mesto u kategoriji za srednjoškolce. Takmičenje je posvećeno pesnikinji Desanki Maksimović, a ovogodišnja tema je bila „Slovo o prijateljstvu”. ...(opširnije)
USPEH NAŠIH UČENIKA NA DRŽAVNOM TAKMIČENJU IZ ISTORIJE, ODRŽANOM 20. MAJA 2023. GOD. U POŽAREVCU:
2. MESTO – UROŠ BURLIĆ, prof. mentor Svetlana Milovanović
3. MESTO – SARA PIPLOVIĆ, prof. mentor Budimir Radojičić
3. MESTO – MARKO DRNDAREVIĆ, prof. mentor Svetlana Milovanović
4. MESTO – NEMANJA DELIĆ, prof. mentor Svetlana Milovanović
6. MESTO – FILIP VLAŠKOVIĆ, prof. mentor Budimir Radojičić
9. MESTO – MARIJA PANTOVIĆ, prof. mentor Budimir Radojičić
ČESTITAMO!
...(opširnije)