Izlet u Vrnjačku banju

Učenici prvog razreda naše škole su u ​​subotu, 1.oktobra, išli na izlet u Vrnjačku Banju.

Na putu do odredišta posetili smo manastir Blagoveštenje koji se nalazi u Ovcarsko-kablarskoj klisuri, poznatijoj kao mala Sveta Gora.

Manastir Blagoveštenje izdvaja se po svojoj lepoti, koja ga krasi još od vremena kada je osnovan. Manastir je poznat po svojim izuzetnim freskama, koje su dobro očuvane, ali i po zamonašenju patrijarha Pavla, koje se odigralo baš u njemu.

Nakon obilaska manastira nastavili smo put dalje ka banji.

Prvo što smo obišli pri dolasku u Vrnjačku Banju bila je kuća poznatog generala Jovana Belimarkovića. Ovaj general je poznat je po tome što je pomogao da se Karađorđevići svrgnu sa trona, a povrati dinastija Obrenović. O njegovim zaslugama i važnosti mnogo govori i brojno ordenje koje smo imali priliku da zapazimo.

Po obilasku vile, imali smo slobodno vreme, koje smo proveli u centru Vrnjačke Banje.

Ono što nam je svakako odmah zapalo za oko, kao i svim drugim turistima, jeste nadaleko čuveni most ljubavi, poznat po brojnim katancima, kojima su parovi iz cele Srbije, ali i sveta, zaključavali svoju ljubav. Da li je neko od nas učinio isto, neka bude tajna.

Naravno, nismo mogli a da ne vidimo simbol Vrnjačke Banje, vrapca Gočka. Njegova skulptura nalazi se u samom centru i privlači pažnju brojnih turista.

Japanski vrt bio je sledeća lokacija. Vrt ovog tipa, koji smo videli u Vrnjačkoj Banji, drugi je takav vrt u Srbiji. Naime, osim najpoznatije srpske banje, jedino se još Beograd može pohvaliti da je svoj sadržaj obogatio japanskom baštom. Vrt je izgrađen zahvaljujući donaciji Organizacije za obeležavenje godišnjice svetskog sajma u Japanu 1970. godine.

Zanimljivoj atmosferi na ovom našem izletu doprineli su svakako i mali sportski turniri u fudbalu, organizovani među odeljenjima. Pored dečaka, u ovom takmičenje pokazali su se i ženski timovi svakog odeljenja.

Kao šlag na tortu došla je jedna mala igrica. Naime, svako odeljenje dobilo je zagonetku koja se odnosila na neku znamenitost grada. Naš zadatak je bio da otkrijemo o čemu je reč, odemo na tu lokaciju, slikamo se i vratimo se nazad do Gočka. Sve ovo ne bi bilo tako zanimljivo da razredne starešine nisu uživale zajedno sa nama u prvom izletu novopečenih gimnazijalaca.

Sve u svemu, pored onog što smo obišli, ali i naučili, Vrnjačka Banja je bila odlična prilika da se bolje upoznamo međusobno, steknemo nova poznanstva, započnemo prijateljstva. Ovo je bilo tek prvo putovanje nas kao gimnazijalaca, a već se radujemo svim putovanjima koja će doći.







Marko Stanić I-2

Bitka na Kadinjači

U okviru Spomen-kompleksa Kadinjača, danas je održana ceremonija kojom je obeležena 82. godišnjica Bitke na Kadinjači. Po tradiciji, naši učenici su bili prisutni kako bi odali poštu poginulim borcima u bici na Kadinjači nakon koje je, 29. novembra 1941. godine, prestala da postoji Užička republika. ...(opširnije)

 
Gimanzijalci donirali osnovcima knjige za biblioteku

Danas su đaci naše škole bili u poseti OŠ „Aleksa Devojić” Sevojno, IO Krvavci. Tom prilikom donirali su knjige njihovoj školskoj biblioteci. Ugostili su ih direktorka škole i učiteljica Ljiljana Veizović sa učenicima trećeg razreda, koji su pripremili prigodan program. Sa učenicima su išli profesor Slavko Marković i profesor Igor Marjanović. ...(opširnije)

AKTUELNE VESTI
  Raspored festivala Na pola puta za sredu, 29. 4.

  Na pola puta: Sa predavanja Dejana Ilića i Nenada Veličkovića

  Rezultati prve Nacionalne geografske olimpijade

  Na pola puta: Književnost i nauka, značajno predavanje svestranog Vojislava Pejovića

  Na pola puta: Branislav Dimitrijević na temu Kultura i potrošačko društvo

  Uz ,,Gimnazijalac’’ besplatne karte za predstavu ,,Svečana večera u pogrebnom preduzeću’’

  Raspored festivala na Pola puta za utorak, 28. april 2015.

  Otvaranje jubilarnog desetog književnog festivala "Na pola puta"

  Raspored festivala Na pola puta za ponedeljak, 27. april 2015.

  Čak sedmoro gimnazijalaca na Nacionalnoj geografskoj olimpijadi

  Troje najbržijih dobijaju po dve karte za večerašnju predstavu "Narodni poslanik"

  Peti rođendan obnovljenog Avalskog tornja

  U sredu akcija dobrovoljnog davanja krvi u gimnaziji

  Vojin Ćetković i Nikola Ðuričko gostuju u užičkom Narodnom pozorištu

  Gimnazijalke zauzele prvo i drugo mesto na literarnom konkursu, dobitnik trećeg mesta prava misterija

  Hristos vaskrse!

  Srpska pravoslavna crkva i vernici obeležavaju Veliki petak

  Uspomena sa prijateljima Rumunima pred povratak kući

  Ekipa Užičke gimnazije u drugoj najvećoj zgradi na svetu

  Mačja zora

  Priče iz Kampulunga Dan drugi

  Gimnazijalci na putu za Rumuniju

  Vahidin Prelić: Pozorište će uvek biti moja najveća pasija

  Dodele nagrada najbioljima na konkursu u okviru "Kikinih dana"

  Branislav Lečić: Pozorištem odbacimo trivijalnost, površnost i kič!

  Rečnik užičkog govora

  Održane 10. "Besede u Zoranovu čast", Nađa Lazarević predstavila gimnaziju u najboljem svetlu

  Spektakl u Narodnom pozorištu, sutra gostuje Indigo

  HIPPO takmičenje

  Repertoar bioskopa "Art" od 12. do 18. marta


5 6 7 [8] 9 10 11
Prva   Prethodna    Sledeća   Poslednja