JAN092018
Javni čas ruskog jezika

Javni čas ruskog jezika održan je 25. decembra 2017. godine povodom 125 godina od rođenja Marine Ivanovne Cvetajeve, ruske pesnikinje, jedne od naijizrazitijih predstavnika takozvanog Srebrnog veka u ruskoj poeziji. Tema ovog časa bili su život i stvaralaštvo ove izuzetne ličnosti. To je, ujedno, bila prilika da učenici, osim jezika, upoznaju i velikane ruske književnosti. Čas je realizovan u drugom razredu i učenici su se zaista potrudili da nadahnuto govore o Marini Cvetajevoj.
U realizaciji časa učestvovali su i njeni sunarodnici koji žive u Srbiji – Galina Ljubojević, Lena Draškić, Lena Tucović, Lena Basangova, Aljona Sokolova, Marina Kiblickaja, Lazar Basur i Tanja Basur. Javnom času su prisustvovali i gosti iz Ruskog doma, najznačajnije ustanove kulture Rusa u Srbiji – Olga Garifjanovna, načelnik za obrazovanje i Julija Aleksejevna Zorić, koordinator obrazovnih programa u Ruskom domu. Uvežene gošće zahvalile su se za brigu o očuvanju tradicije učenja ruskog jezika, a Užičkoj gimnaziji poklonile preko sto vrednih naslova i četiri geografske karte Rusije.
Naročito bismo istakli poziv da u Ruskom domu naši učenici, zajedno sa srednjoškolcima iz Beograda, učestvuju u programu koji se tradicionalno održava u maju mesece.
Posebnu zahvalnost za pomoć u pripremi ovog programa dugujemo horu Užičke gimnazije i profesoru Zoranu Župiću.

Autor: Branka Vukić

26. decembar. Nemačko veče
20. decembar. Literary Contest: “I’m Nobody, who are you?”
15. decembar. Užički parlamentarci u poseti Srpskoj akademiji nauka i umetnosti
15. decembar. Harry Potter Quiz
14. decembar. Bronzana medalja na Međunarodnoj naučnoj olimpijadi u Holandiji
12. decembar. Takmičenje „Dabar“