Remi kraj Đetinje

piše: Jovan Koprivica IIIs, sportska rubrika

U spektakularnoj utakmici, 7. kola Prve lige Srbije, odigrane 30. septembra na „Begluku“ u Užicu viđeno je 6 pogodaka podeljenih na ravne časti: Sloboda - BSK Borča 3:3.
Borčani su već u 20. minutu imali prednost od 2 gola razlike, golovima Dobrašinovića i Jankovića. Na sigurnih 0-2 gosti se nesvesno povlače i dozvoljavaju „Rosonerima“ da preuzmu kontrolu na sredini terena. Temelj igre prenosi se pred gol domaćina gde se šanse nižu kao na traci. Nadu i veru igračima Slobode povratio je Prtenjak u 40. minutu sigurnim udarcem sa 11 metara. Još se aplauzi domaćih navijača nisu stišali, a kontroverzni napadač „crveno-crnih“, Jovanović našao se oči u oči sa gostujućim čuvarom mreže, koji je pretvorio u rutinski pogodak.
Upornost izabranika Milenka Kikovića, šefa stručnog štaba Slobode, urodila je plodom u drugom poluvremenu. Preokret i slavlje donosi Jovanović, divnim pogotkom glavom, u 63. minutu. Priliku da se dokažu pred domaćim navijačima dobijaju Lekić u 64. i Đokić u 67. minutu. Pored dvostrukog strelca Jovanovića, odličnu igru pokazao je talentovani i borbeni Vukmirović. Uzdahe navijača Slobode izmamila je akcija domaćih u 81. minutu koja je mogla rešiti pitanje pobednika. Gosti su u završnici meča krenuli na sve ili ništa, a rezervista Ivić je u 84. minutu doneo izjednačenje preciznim udarcem iz šesnaesterca domaćih, nakon amaterske intervencije golmana Čančarevića.
U narednom kolu, koje će se igrati 4. oktobra, Užičane docekuje Bežanija.

„Pao je i četrnaesti kilometar, ali nikad neće pasti Kadinjača.”

Ovo je čuvena rečenica koja je odjekivala tog 29. novembra 1941. godine. Bitka za Kadinjaču odigrala se 24. novembra 1941. godine. Bila je to borba nekoliko stotina partizana protiv oko tri hiljade naoružanih nemačkih vojnika koji su branili jedinu oslobođenu teritoriju na tlu okupirane Evrope. U ovoj odbrambenoj akciji izginuli su svi borci Radničkog bataljona, štiteći odstupnicu Vrhovnom štabu koji se povlačio iz Užica ka Sandžaku.