Ове године обележено је 110 година од Церске битке и прве победе над Централним силама у Првом светском рату. Захваљујући сарадњи Друштва српских домаћина Ужица и Друштва историчара Ужица, 18.08.2024, организована је за ученике основних и средњих школа, професоре и суграђане посета Текеришу и присуство историјском часу. Чланови Историјске секције Ужичке гимназије Немања Матијевић, Војин Бојковић, Душан Николић, Марица Томић, Анђела Лазаревић и Теодора Милосављевић са професорком историје Снежаном Недељковић и психологом Драганом Радовић били су учесници у култури сећања на славне претке, јунаке Цера. Овом приликом полазници су се духовно окрепили посетом манастирима Ћелије и Лелић, где почивају мошти Аве Јустина и владике Николаја Велимировића, кога су током мисије у Енглеској и Америци од 1915-1919. назвали ,,трећом армијом" за српску и југословенску ствар. Погледајте слике са овог догађаја.
26.марта у оквиру Секције за италијански језик четрдесет матураната Ужичке гимназије присуствовало је извођењу Вердијеве опере ,,Аида" у Народном позоришту у Београду. Више фотографија можете пронаћи овде.
26. марта одржано је Франкофоно вече у сарадњи три школе: Ужичке гимназије, Музичке школе „Војислав-Лале Стефановић“ и Економске школе. Бројна публика уживала је у извођењима француских шансона, француске поезије, као и инструменталних композиција француских композитора. Погледајте слике са овог догађаја.
На изложби о знаменитом професору и директору Ужичке гимназије Павлу Вујићу, а у оквиру обележавања 185 година од оснивања Ужичке гимназије радили су чланови историјске секције из одељења IV1 са професором Будимиром Радојичићем. Изложба је отворена у позоришту 25. јануара 2024. године, а затим је пребачена у зграду Ужичке гимназија. Заказано је гостовање изложбе у Удружењу Ужичана у Београду за следећи месец.
Ове године Свечана академија поводом Савиндана одржана је мало другачије, уместо у школи, програм је одржан у Народном позоришту. Ужичка гимназија и Храм Светог великомученика Георгија припремали су заједно Светосавску академију поводом великих јубилеја – 180 година Храма Светог великомученика Георгија и 185 година Ужичке гимназије.
Пре Свечане академије у холу Народног позоришта отворена је изложба историјске секције Ужичке гимназије којом руководи професор Будимир Радијичић „ЗНАМЕНИТИ ПРОФЕСОРИ УЖИЧКЕ ГИМАНЗИЈЕ – Павле Вујић, професор и ратник.” Изложбу је отворио др Илија Мисаиловић, а присутнима се обратила и директорка школе проф. др Биљана Грујичић.
Сценарио за текст Свечане академије припремила је професорка Хаџи Бојана Јовановић, а текстове су говорили ученици Ужичке гимназије Алекса Анђић IVс, Урош Ерић IV7, Филип Којовић IV5, Јанко Панић IV5, Маја Иванковић IV5, Вукашин Јелисавчић II6, Јана Илић IV5, Катарина Мићић IV4, Лука Требјешанин IV5, Сара Караклајић IV7 и глумац Народног позоришта Хаџи Немања Јовановић. У програму су учестовали и ученици из Основне школе „Нада Матић” са драмским текстом „Мој јунак – Свети Сава”. Све то употпуњено је песмама мешовитог хора Храма Светог великомученика Георгија и Ужичке гимназије, под вођством диригента професора Зорана Жупића. Да би програм био успешно реализован, побринула се наша техничка подршка (Коста Радовић IIр и Урош Бурлић IV7), као и координатор програма вероучитељ Јанко Божовић.
Извештај и више слика са Светосавске академије можете пронаћи овде.
Светосавску академију подржала је и градоначелница др Јелена Раковић Радивојевић и истакла да треба да чувамо вредности које нам је у наслеђе оставио Свети Сава. Овом приликом подељене су захвалнице најуспешнијим ученицима основних и средњих школа за залагање из веронауке.
Хвала свима који су синоћ присуствовали нашој Академији, очекујемо вас и следеће године! Срећна нам школска слава!
Већ пуних 16 година, тачније речено од 2008. године, у Ужичкој гимназији се уочи школске славе, а у част првог српског архиепископа и просветитеља Светога Саве, одржава Светосавски концерт. Свих протеклих година организатор ове манифестације је била Ужичка гимназија. Поред хора домаћина - мешовитог хора Ужичке гимназије који води наставник музичке културе Зоран Жупић, учесници концерата су били и други школски, дечији и црквени хорови и певачка друштва из Ужица и околине, која негују духовну и световну музику, пригодну духу прославе. Ове 2024. године, године великих јубилеја у којој Ужичка гимназија прославља свој 185. рођендан, а Храм Светог великомученика Георгија 180 година постојања, организацију концерта је преузела Црквена општина Ужице. Велика сцена Ужичког народног позоришта је 24. јануара била место саборовања претходно поменутих хорова, који својом песмом чувају пре свега сећање на лик Светога Саве. Уводну поздравну реч испред организатора концерта дао је ђакон Бојан Мијаиловић. Учесници овогодишњег Светосавског концерта су били: Дечији Црквени хор „Ђурђевак“, Етно група „Ђурђевак“, Хор Ужичке гимназије, Певачко друштво „Златиборска вила“, Црквени хор „Свети Ђорђе“ и
комбиновани хор, сачињен од чланова црквених хорова „Свети Ђорђе“ из Ужица и „Свети пророк Илија“ из Мачката. Звуцима песама којима су наведени певачки ансамбли славили Свету Тројицу, Богoмајку Дјеву Марију, Светог Саву и друге свете, и пригодних хорских композиција инспирисаних српском народном песмом и игром, придружио се и инструментални састав, то јест, Етно секција музичке школе „Војислав-Лале Стефановић из Ужица, употпуњујући својим наступом слику о лепоти српског музичког фолклора. Овогодишњи Светосавски концерт је у неку руку био најава и позив житељима Ужица да присуствују Свечаној академији, одржаној следеће вечери у истој сали, уз благослов Његовог Преосвештенства Епископа Жичког Господина Јустина.
Од 11. 12. 2023. до 15. 12. 2023. одржан је ученички стартaп камп „Start Me Up” у организацији Ris Hub-a. Током кампа, ученици су имали прилику да слушају предавања из предузетништва, покретања стартaпа, вештина јавног наступа, али и да у екипама раде на развијању сопствених стартaп бизнис идеја. Последњег дана кампа одржано је такмичење и представљање идеја. Екипа наше школе, чланови информатичке секције, под називом „Epogreb”, освојила је друго место, а тим су чинили ученици IVр – Драгица Гавриловић, Кристијан Николић, Павле Ристовић, Стефан Савић и Вук Шиљковић. Њихова идеја је дигитализација и унификација свих гробних услуга. Друга екипа наше школе, под називом „Click2Fit”, заузела је пето место. Тим су чинили ученици IIIр – Катарина Радовановић, Михаило Јанковић, Александар Аврак, Андреј Чантрић и Димитрије Мандић.